niedziela, 27 listopada 2011

Co może jeść pies

Trzeba to jasno powiedzieć – psy (koty zresztą też) nie mogą jeść tego samego, co je człowiek. Za duże są różnice anatomiczne i fizjologiczne między naszymi gatunkami, żebyśmy mogli sprawnie funkcjonować po spożyciu tych samych rzeczy. Z tego względu w żadnym wypadku nie można narzucać psu (lub kotu) naszych nawyków żywieniowych, wrzucać im do miski resztek czy częstować słodyczami kiedy ładnie proszą.
To, co jest dobre dla ludzi, może być bardzo szkodliwe dla zwierząt. Resztka ziemniaków z obiadu, kawałek kiełbasy, a do tego tort – bo tak słodko prosił. Żywienie psów często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza kiedy karma dla psów nie jest jedynym posiłkiem zwierzęcia.

Co oprócz karmy dla psów?

Karma dla psów nie jest jedynym rozwiązaniem. Po prostu zwykle jest najprostsza. Jednak można radzić sobie samodzielnie, przygotowując posiłki według własnego pomysłu. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Optymalna dawka pokarmu powinna zawierać właściwie zbilansowane składniki energetyczne, budulcowe, witaminy, minerały i inne substancje. Jakie?
Po pierwsze – węglowodany takie jak skrobia, celuloza i inne. Po drugie – lipidy, czyli nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Po trzecie – białka, po czwarte mikro i makro elementy, a po piąte witaminy A, D, E, K i B. Nie można zapomnieć o wodzie i innych składnikach, takich jak karoten czy przeciwutleniacze. Już pierwszy rzut oka na listę pokazuje, że o wiele łatwiej będzie zaopatrzyć się w karmę dla psów.

Dobrze dobrana dieta

Nie tylko te wymagania przemawiają za posiłkami gotowymi. Psie jedzenie musi być bowiem dopasowane do rasy psa (co innego zje ratlerek, co innego dog), jego wieku i kondycji, trybu życia, o stanie zdrowia nie wspominając. Jeśli chcemy jednak mimo wszystko sami przygotowywać jedzenie dla naszych zwierząt to postarajmy się psu dostarczyć w dawce dobowej 40-50% mięsa (jagnięcina, wołowina, drób rzadziej wieprzowina), 40% „wypełniacza” (ryż, makaron rzadziej kasza i ziemniaki) i 10-20% mogą stanowić jarzyny i dodatki mineralno-witaminowe. Kot natomiast jest typowym mięsożercą.
Dla wielu osób kwestią poddawaną w wątpliwość jest to, czy pies może żyć tylko na karmie suchej. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Sucha karma jest zbilansowaną dietą pokrywającą w całości wszystkie potrzeby bytowe i produkcyjne. Co więcej, jedzenie tego samego zwierzęciu się nie znudzi. Ich posiłek służy głównie zaspokojeniu głodu, a nie wrażeniom podniebienia.
Warto jeszcze sprawdzić, jak często powinno się podawać karmę dla psa. Szczeniaki powinno się karmić trzy lub czterokrotnie w ciągu dnia, do 1 roku wystarczą 2-3 posiłki, a dorosły pies powinien jeść 1-2 razy na dobę.


Autor: zet

Artykuł pochodzi z serwisu:

http://www.artykuly.net.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz